Lucas » Blog » Jest genetyczny dowód na to, że nikt nie jest idealny
Jest genetyczny dowód na to, że nikt nie jest idealny

Ty. Tak, Ty. Nie siedź tak będąc zadowolony z siebie. Nie jesteś ideałem i od teraz są na to naukowe dowody, aby potwierdzić tę tezę.

Wszyscy wiedzą, że DNA samo w sobie posiada sporadycznie skazy: niektóre są nieszkodliwe z powodu wysokiego poziomu nadmiaru w tych łańcuchach chemicznych, które definiują życie, inne zaś mogą przyczynić się do uwarunkowań genetycznych, które mogą poważnie wpłynąć na życie ludzi. Do chwili obecnej jednak nie było jasne, jak bardzo niedoskonały jest przeciętny człowiek. Chris Tyler-Smith z uniwersytetu Cambridge wyjaśnił redakcji NPR:

To pytanie jest tak interesujące, że ludzie od długiego czasu próbowali dokonać ocen z bezpośrednich podejść. Bywały już oceny, które sięgały już od garstki do 100 lub więcej mutacji związanych z chorobą

Jednakże Tyler-Smith jest częścią projektu „1000 Genomów”, więc był w stanie prawidłowo odpowiedzieć na pytanie. Pomógł on przeanalizować genomy 179 ludzi z całego świata, aby móc odnaleźć odpowiedź. Wyniki zostały opublikowane w amerykańskim dzienniku dotyczącym genetyki ludzi.

Wygląda na to, że przeciętny człowiek posiada około 400 defektów w swoich genach, w tym przynajmniej jeden lub dwa związane z chorobą. To dużo, dużo więcej niż oczekiwano. De facto jeden na dziesięciu ludzi posiada mutacje genetyczne, które mogą spowodować chorobę, jednakże, co dziwne, nikt z tych dziesięciu osób nie był chory. Oczywiście na to jest również odpowiedź. Tyle-Smith tłumaczy dla NPR:

Jest to trochę zaskakujące, że ludzie spacerują sobie najwidoczniej zdrowi, skoro widzimy znane chorobotwórcze mutacje w ich genomach. Jednakże odpowiedzią na to jest to, że te genomy wydają się być łagodne i występują w późniejszych warunkach. Mowa tu o chorobach serca, czy zwiększonym ryzykiem powstania nowotworu.

A więc mamy dowód na to, że nikt nie jest idealny. Nie, Ty też nie jesteś.



Zostaw odpowiedź

Imię
(* wymagane)
Adres email
( * wymagane - nie będzie opublikowane)
Strona internetowa
Komentarz
(* wymagane)