Lucas » Blog » Profesjonalizm współczesnego dziennikarstwa
Profesjonalizm współczesnego dziennikarstwa

Ostatnio daje się zauważyć poziom jakości pisanych artykułów przez naszych znanych dziennikarzy, głównie w Internecie. Najbardziej interesujące jest to, że nikt nie chce „naprawić” dziennikarstwa. Czy to oznacza spadek jakości pisanych artykułów? A może po prostu dziennikarstwo zmierza w innym kierunku?

Pierwszym elementem najczęściej zauważalnym są błędy ortograficzne bądź logiczne. Czytelników takie błędy rażą w wystarczającym stopniu, że nawet „pomagają” w eliminowaniu błędów, a niekiedy padają dość krytyczne komentarze na temat profesjonalizmu redaktora. Najczęstszą przyczyną jest konieczność napisania artykułu szybko, aby niekiedy być pierwszym w donoszeniu ważnych informacji. Błędów niestety nie da się uniknąć, ale nie lepiej jest poświęcić kilka godzin (jeśli nie jednego dnia), aby ktoś na wyższym stanowisku redakcyjnym nie zweryfikował danego artykułu?

Drugim elementem jest to, iż znajdziemy coraz mniej refleksyjnych reportaży, a więcej krótkich i powierzchownych „newsów”. Problem ten występuje najczęściej w popularnych tabloidach. Co prawda niektóre artykuły (np. kryminalistyczne) nie muszą wymagać pełnego rozwinięcia sytuacji, gdyż najważniejsze są konsekwencje z danego wydarzenia. Z drugiej strony artykuł rzeczywiście nie powinien pojawić się zbyt późno, gdyż może to odbić się na rzetelności danego czasopisma bądź serwisu internetowego. Sądzę, że powinna być tutaj pewna równowaga, jednak z przewagą priorytetową dla najważniejszych wydarzeń, takich jak np. wyniki wyborów prezydenckich w danym kraju.

Można polemizować nad drugim elementem, który, jak widać zmierza w innym kierunku. Czy gorszym? Niekoniecznie. Być może to jest efekt postępu. Zarówno w przyszłości większość zadań przeznaczonych dla człowieka będą powierzone komputerom i robotom, tak i postęp nie ominie dziennikarstwa. Nie ukrywam, że krótsze i mniej dokładne reportaże są odpowiedzią na oczekiwania współczesnych czytelników. W dzisiejszych czasach wymagamy od mediów dużo informacji i najlepiej za darmo. Gdzie niektóre oprogramowanie w pełnej wersji udostępniane bezpłatnie może oferować wysoką jakość oferowanych funkcji, tak niestety tej jakości w dziennikarstwie nie otrzymamy za darmo.

Nie mogę zapomnieć także o osobach, które lubią obszerne, refleksyjne i starannie przygotowane artykuły. Tacy czytelnicy z pewnością nie będą poświęcać czasu na pisanie o żenującym poziomie dziennikarstwa w komentarzach pod newsem na portalu.

Ostatnia i zarazem najważniejsza rzecz, którą muszę z góry sprostować. Nie miałem zamiaru skrytykować nikogo, kto czuje się „prawdziwym dziennikarzem”, lepszym od zwykłych pismaków. Z góry przepraszam takie osoby, które poczuły się dotknięte. Nie mogę wziąć pełnej winy na siebie, gdyż głównym winowajcą tutaj jest postęp, nie człowiek.Zostaw odpowiedź

Imię
(* wymagane)
Adres email
( * wymagane - nie będzie opublikowane)
Strona internetowa
Komentarz
(* wymagane)