Lucas » Blog » Przyszłość Internetu
Przyszłość Internetu

Być może przeczytają z pewnością ten wpis tylko osoby znające się na komputerach, ale jeśli przeczyta go ktoś jeszcze, to będzie mi miło.

Zacznę od suchych faktów – Internet w Polsce istnieje już od ponad 20 lat, zaś na świecie od ponad 50. Liczby te dają wiele do zrozumienia, ile rzeczy przez ten czas pozmieniało się do chwili obecnej. Nie mam zamiaru wyliczać tego, jak kształtował się Internet przez ten czas – mam zamiar przedstawić kilka rzeczy, które mogą zmienić postać słowa „Internet”.

O ile dobrze pamiętam, pierwszy, mobilny i zarazem komercyjny Internet w Polsce na bazie technologii 3G sięgnął początków już od 2006 roku. Dzięki tej możliwości coraz więcej osób mogło mieć dostęp do swoich ulubionych stron internetowych w każdym miejscu, gdzie tylko był zasięg. Później nastąpiła rewolucja telefonów typu smartfon oraz palmtopów, które właściwie oferują te same podstawowe funkcje, co zwykły komputer przenośny: można pisać maile czy surfować po stronach internetowych.

Dostrzegłem, że od ponad roku właściciele stron przygotowują tzw. mobilne wersje swoich stron, dostosowane do małych ekranów swoich telefonów i palmtopów. W połowie tego samego roku do gry weszły tzw. tablety – urządzenia funkcjami zbliżone do smartfonów i palmtopów z wielkością ekranów podobną bądź identyczną do komputerów przenośnych typu netbook (nie mylić z pojęciem „notebook”). Od tego samego okresu pojawia się również coraz więcej aplikacji napisanych specjalnie pod telefony, palmtopy i tablety, aby ułatwić dostęp do swoich ulubionych serwisów, np. Facebook, Twitter, Nasza-Klasa (NK), etc. I to właśnie one zapoczątkują nową epokę w Internecie, która polegać będzie na tym, że zarówno dostęp do wszystkich materiałów, jak i samych stron w sieci, uzyskamy z poziomu telefonów, palmtopów oraz tabletów.

Sądżę, że w ciągu najbliższych 5 lat będzie widać przewagę użytkowników urządzeń mobilnych niż komputerów. Czy to będzie przełom w dobrym kierunku? Trudno jest powiedzieć, gdyż do chwili obecnej nie da się jeszcze wszystkiego zminiaturyzować do urządzeń mobilnych: nie da się jeszcze opracować trójwymiarowych animacji na potrzeby filmów, czy gier komputerowych (nie wspomnę już o technologii 3D), nie da się zagrać na telefonie w gry dostępne na konsole PS3 lub Xbox, nie da się także szybko napisać zaawansowanych dokumentów do pracy. Jestem w pełni przekonany, że w ciągu kilku najbliższych lat problemy te zostaną rozwiązane.Zostaw odpowiedź

Imię
(* wymagane)
Adres email
( * wymagane - nie będzie opublikowane)
Strona internetowa
Komentarz
(* wymagane)